Tarihçe

İntercity Türkiye’nin bugünkü anlamda operasyonel filo kiralaması yapan ilk firması olarak 1992 yılında kurulmuştur. Sektörün hem kurucusu hem de değişmez lideri olarak bugüne kadar birçok yeniliğe imza atılmıştır. 1996 yılında filo kiralama sektöründe ilk defa kış lastiği uygulamasını başlatan İntercity 2004 yılında ise sektöründe Uluslararası Muhasebe Standartlarını (UMS-IFRS) kullanarak raporlama yapan, bütçe ve bilanço hazırlayıp/sunan ilk firma olmuştur.

2005 yılında başta Dünya Bankası kuruluşu olan International Finance Corporation (IFC) ve Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile KFW BANKENGRUPPE’ye bağlı Alman Kalkınma Bankası (DEG)’nın bulunduğu uluslararası bir konsorsiyum ile ortaklık kurulmuştur. 2007 yılında 110 milyon Euro tutarında krediye dayalı tahvil ihracı (Credit Linked Notes-CLN) gerçekleştirilmiştir.

2008 yılında Türkiye’ye o güne kadar yapılmış en büyük doğrudan Japon yatırımlarından biri olan Mitsubishi Group ortaklığı gerçekleştirilmiştir. 2012 yılında İstanbul Park Formula 1 Pisti’nin 10 yıllık işletme ihalesi alınmıştır. Pist İntercity İstanbul Park olarak işletilmeye başlanmış, motor sporlarına ve ülkeye yeniden kazandırılmıştır. Hemen ardından İntercity Akademi kurularak İntercity İstanbul Park’ta çok çeşitli eğitim faaliyetleri başlatılmıştır. 2015 yılında çoğunluğu yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından alınan 91.000.0000 TL’lik tahvil ihraçları gerçekleştirilmiştir.

2018 yılında yabancı ortakların payları geri alınarak Türkiye’nin yeniden tamamı yerli sermayeli en büyük filo kiralama firması olunmuştur. Aynı yıl güçlü finansal yapıyı daha da kuvvetlendirmek, daha hızlı büyümek ve sürdürülebilir karlılığının devamını sağlamak adına sermaye artırımı gerçekleştirilmiştir. 2020 yılında holdingleşme sürecinin ilk adımları atılarak, İntercity İstanbul Park (İstanbul Park Eğitim ve Öğretim Kurumları A.Ş); İntercity Destek (Haziran Araç Servis Ekspertiz Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş); İntercity 2.El (İstanbul Park Oto Pazarlama San. ve Tic. A.Ş) grup şirketleri kurulmuş ve resmi olarak faaliyetlerine başlamıştır.

İntercity İstanbul Park tarafından Formula 1 yarışları 9 yıl aradan sonra tekrar ülkemize geri kazandırılmıştır. 2020 yılı Kasım ayında “Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020” ve ertesi yıl Eylül ayında ise “ Formula 1 Rolex Turkish Grand Prix 2021”’ yarışlarına başarıyla ev sahipliği yapılmıştır. Bugün tüm grup şirketlerinde 500’den fazla çalışanla Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Adana ve Antalya şubelerinden tüm Türkiye’deki kurumsal müşterilere 7x24 kesintisiz ve mükemmel hizmet verilmektedir.